HİKAYEMİZ

Dilruba Evleri Yardımlaşma Derneği 2007 yılında ‘ben talibim’ deyip yola çıkan üç beş gönüllü arkadaşın, evlerine bırakılan erzağı pişirip yiyemeyecek durumda olan insanlar için ne yapabiliriz diye dertlenip adım atmasıyla  başlayan bir iyilik hareketidir.

Önceleri ziyeret ettikleri yaşlıları evlerinde  sıcak yemek ve kişisel bakım hizmeti vererek bu konuda deneyim kazanan gönüllüler, evlerinde yalnız kalamayacak durumda olan yaşlıları kiraladıkları iki katlı evde misafir ederek ilk Dilruba Konuk Evi’nin kapılarını açmışlardır.

Talebin yoğunluğu nedeni ile aynı mahallede ikinci ve üçüncü ev  kısa sürede açılmıştır. 

Binaların fiziki şartlarının yaşlı ve hasta bakımı için uygun olmamasına ragmen gayretlerini yitirmeden çalışmalarına devam eden Dilruba ekibini, bir gün ziyarete gelen Simpaş GYO şirket yöneticileri yapılan hizmetin ne kadar ihtiyaç ve gerekli olduğunu görüp, evsizler için Özlüce mahallesinde yaşlı ve hastaların yaşamlarını kolaylaştıracak yüksek  standartlarda bir bina yaptı. Şu an özlüce mahallesindeki yeni binasında ilk günkü heyecan ve gayret ile çalışmalarına devam eden   Dilruba Yardımlaşma Derneği gönüllüleri, çalışanları ve yöneticileri günün her saatinde müşküli olan herkesi zan etmeden, ötekileştirmeden, neden ve nereden geldin diye sormadan karşılamaktadır.

 Başta TC Anayasası olmak üzere 6284 sayılı Ailenin korunması ve kadına yöneklik şiddetin önlenmesine dair kanun 3294 sayılı sosyal yardımlaşma ve dayanışma teşvik kanunu , 5395 sayılı çocuk koruma kanunu olmak üzere kanunlar KHK’ler ve Aile sosyal politiklar bakanlığı tüzük ve yönetmelikleri ile bütün bu yukarıda arz edilmeye çalışılan kişiler öncelikle devletimiz tarafından korunmaktadır. Bu konuda görevli başta başkanlık ve belediyeler büyük bir özveri ile çalışmaktadırlar. Kamunun denetleme zorunluluğu ve yasaların keskin sınırları her an her maduriyete anında cevap verememektedir.

Yeniliklere açık bakış açısı ile  günümüze kadar gelen Dilruba Evleri, karşılaştığı olayların  sonucu olarak her tür mazlumun ihtiyacına göre yeni projeler üretmeye devam etmektedir.

Dilruba Evleri Yardımlaşma Derneği’ni önceliği kamu kurumuna yerleştirilebilecek kişilerle kurum arasında köprü olmaya çalışıp adete bir istasyon görevi yapmaya devam etmektedir.

 

© 2017 by MO Production

Tel : 0532 540 80 38

       

Adres: 19 Mayıs Mahallesi Kırmızıgül Sokak, No 9 Özlüce,

16120 Nilüfer/Bursa

  • Dilruba evleri YouTube
  • Dilruba evleri facebook
  • dilrubaevleri
  • https://plus.google.com/u/0/10535850
  • DİLRUBA EVLERI